7 darmowych programów graficznych​

Darmowa pomoc

Kiedyś, żeby móc obrobić zdjęcie lub grafikę potrzebny był drogi, specjalnie przygotowany program graficzny typu Photoshop czy Corel. Na szczęście dzisiaj mamy tyle dostępnych darmowych opcji, że każdy znajdzie coś dla siebie. Po zaawansowany GIMP, w którym możemy dokonywać prawdziwych cudów, po proste i intuicyjne programy jak Canva czy Pixlr X, dzięki któremu stworzymy ciekawe projekty, bez dodatkowej znajomości środowiska graficznego.

1. Canva – zaczynamy z wysokiego C. Canva to obecnie chyba najpopularniejszy darmowy edytor do grafik. Nie bez powodu jest tak popularny wśród osób pracujących w social mediach. Zawiera ogromną liczbę grafik, szablonów, ikon, fontów oraz narzędzi, które okazują się bardzo pomocne, kiedy chcemy stworzyć kreacje pod Facebooka, Stories na Instagramie. Posiada możliwość tworzenia i zapisywania swoich projektów, które potem można udostępniać dalej np. członkom swojego zespołu czy klientowi. Jeżeli jeszcze Ci mało, to obecnie w Canvie można tworzyć krótkie video i eksportować pliki do formatów MP4 i GIF.

Jedyny minus programu jest to, że… jest taki popularny. Oznacza to, że dostępne szablony stają się mocno rozpoznawalne i przez to powtarzalne. Dlatego polecam nie skupiać się tylko na jednym programie graficznym i eksperymentować z innymi narzędziami.

Link -> www.canva.com

Canva - podgląd

2. Photopea – zaawansowany i co najważniejsze darmowy edytor graficzny, którego nie musisz instalować. Co ciekawe, po uruchomieniu masz wrażenie, że pracujesz w Photoshopie, bo Photopea to po prostu jego wierny klon. Jego główną zaletą, oprócz zaawansowanych narzędzi, jest obsługa wielu formatów plików, jak RAW, PSD czy SKETCH. Pozwala to na otwarcie plików razem z maskami warstw, co jest bardzo pomocne przy większych i bardziej skomplikowanych projektach graficznych. Jedyny minus programu jest chyba fakt, że część narzędzi jest dostępna tylko przy opcji premium.

Link -> www.photopea.com

3. GIMP – najbardziej zaawansowany program z wszystkich tutaj wymienionych. Pomimo, że jest darmowy, to może konkurować nawet z Photoshopem. Początkowo może okazać się trudny do opanowania, szczególnie dla osób mających styczność tylko z prostymi programami typu Canva. Jednak zawiera wiele tutoriali w Internecie, które pomogą opanować podstawy tego programu. Możecie w nim wykonać prostą obróbkę zdjęć, jak i pracować przy bardziej zaawansowanych projektach jak retusz zdjęć czy praca na warstwach. Nie jest jednak dostępny online i nie posiada aplikacji, co oznacza, że program trzeba pobrać – najlepiej z oficjalnej strony.

Pobierz program -> www.gimp.org

GIMP - screen

4. Pixlr – łatwy i intuicyjny program, który jako jedyny z tej listy, składa się z 2 modułów. Pierwszy z nich – Pixlr X służy do szybkiej edycji zdjęć, w których możemy skorzystać z prostych narzędzi, żeby szybko nanieść poprawki na zdjęcie. Natomiast Pixlr E to już bardziej rozbudowany program. Możemy w nim retuszować zdjęcia, pracować na warstwach, nadawać filtry, jak i stworzyć grafikę od zera. Dzięki temu, że jest podobny do Photoshopa, to też szybko można się nauczyć pracy w programie.

Link -> www.pixlr.com

5. Crello – bardzo ciekawa alternatywa dla użytkowników Canvy. Ma równie prosty interfejs i równie szybko można stworzyć bardzo ciekawą grafikę. Jednak jej główną zaletą jest opcja tworzenia krótkich, animowanych kreacji w formie MP4 lub GIF. Można skorzystać z pokaźnej bazy bezpłatnych szablonów. Jeżeli zatem znudziło Ci się korzystanie z Canvy, to Crello dostarczy Ci nowych, ciekawych rozwiązań.

Link -> www.crello.com

6. Polarr  – bardzo zaawansowany edytor zdjęciowy. Najmniej korzystam z tego programu, bo rzadko kiedy potrzebuję tak precyzyjnego narzędzia do retuszu zdjęć. Jednak mogę go z czystym sumieniem polecić każdej osobie, która musi trochę więcej podłubać przy zdjęciach. Jako jedyne z opisanych tutaj narzędzi ma możliwości podobne do Adobre Lightroom. Zwyczajnie w tym programie będziesz mieć większą kontrolę nad detalami zdjęcia.

Jest dostępny w przeglądarce i jako aplikacja (Android, iOS).

Pobierz program -> www.photoeditor.polarr.co

7. Snapseed – to jedyna aplikacja na tej liście. Coraz częściej muszę dokonywać zmian w grafikach, szczególnie kiedy jestem w ruchu. W tym przypadku nieodzownym towarzyszem jest Snapseed, który zawiera w sobie mnóstwo narzędzi. Zmiana jasności, kontrastu, kadrowanie, rozjaśnianie w określonym miejscu, dodawanie ramek czy ciekawych filtrów. Jednak największą zaletą aplikacji jest jego prosty i intuicyjny interfejs, w którym każdy może się szybko odnaleźć.

Link do aplikacji -> Play.Google

Programów i aplikacji jest oczywiście cała masa. Nie wspomniałem, chociażby o innych ciekawych pozycjach jak:

Z tych programów korzystam na co dzień, ponieważ bardzo przydają mi się przy pracy w social mediach. Oprócz tego nieraz mi pomogły przy tworzeniu innych materiałów graficznych jak prezentacja w Power Poincie czy obróbka zdjęć do bloga.

Jakie są Twoje ulubione programy do obróbki grafik?

 

Zostaw komentarz